Ul.Korunní 810/104, Praha-Vinohrady
+420 777 52 88 99

Dětská stomatologie

Hlavní » Služby » Dětská stomatologie

Dětská stomatologie - prevence zubních onemocnění.

Od útlého věku dítěte by měl rodič věnovat pozornost jeho zubům , protože opožděná léčba může vést později k abnormálnímu vývoji skusu a nemocím stálých zubů. Existuje mýtus, že dočasné zuby není třeba léčit, protože později vypadnou. To je špatný přístup! Faktem je, že bakterie, které se vyvíjejí v nemocném mléčném zubu, jsou schopné poškodit zárodek zubu stálého, což vede k tomu, že dokonce i během prořezávání nebudou zcela zdravé. Kromě toho infekce z nemocných zubů má tendenci se šířit po zažívacím traktu a oběhovém systému dítěte, což může mít velmi nepříjemné následky pro rostoucí organismus.

Dávejte pozor na zuby dítěte od dětství!

První návštěva dětského zubního lékaře:

Při první návštěvě zubní lékař prohlédne zuby dítěte, prozkoumá jeho skus, zkontroluje dásně. Pokud je to nutné, odstraní plak ze zubů a provede léčbu. Zubař doporučí zubní kartáček a pastu a také poradí, jak se starat o dutinu ústní a zuby vašeho dítěte. Zároveň předloží individuální plán návštěv zubní ordinace. Neodkládejte návštěvu specialisty ani v případě, že problém není vizuálně nápadný, a nečekejte na okamžik, kdy zub začne bolet.

V jakém věku by děti měly poprvé navštívit zubaře?

První návštěvu zubaře doporučujeme již při prořezávání všech mléčných zubů, tj. od dvou let. Specialista je schopen zaznamenat nově vznikající nemoci a zabránit jejich dalšímu rozvoji. Pokud je to nutné, bude vám stanovena opakovaná návštěva. ---- Dítě by mělo absolvovat preventivní prohlídku u zubního lékaře jednou za půl roku. ----- Přispívá to k ziskání důvěry dítěte k lékaři a pomůže určit onemocnění v počátečním stádiu. V 6-7 letech je třeba navštívit ortodontistu, protože v tomto věku je nutné věnovat pozornost vytvoření správného skusu dítěte.

Mezi nejčastější onemocnění zubů u děti patří:

- Stomatitida. Toto onemocnění se projevuje nedostatkem chuti k jídlu, zvýšením tělesné teploty a vznikem bílého plaku a aftů v ústech. Mezi hlavní příčiny výskytu tohoto onemocnění patří poškozené zuby, nedodržení pravidel ústní hygieny, nakažení od nositele infekce .

- Zubní kaz. Projevuje se přítomností černé nebo šedé skvrny na zubu. Důvody spočívají v nedostatečné zralosti kostního systému dítěte, v nadměrné konzumaci sladkostí a špatné ústní hygieně.

- Parodontitis. Toto onemocnění dásní se projevuje krvácením, otokem a zarudnutím dásně, uvolněním zubu a obnažením kořene. Za hlavní příčinu onemocnění se považuje nedostatek ústní hygieny, kdy mikroorganismy mají škodlivý vliv na sliznice dásní, ba dokonce na závěsný aparát zubu.

Základním principem péče o chrup vašeho dítěte v naší ordinaci je PREVENCE ZUBNÍCH ONEMOCNĚNÍ.

Je snazší předcházet nemocem, než je léčit.

Z toho vyplývají následující doporučení:

- naučit dítě správné hygienické návyky

- pravidelné preventivní prohlídky

- fluoridace zubů (laky, gely, pasty,....)

- povinné pečetění fisur dočasných a stálých zubů.

Pečetění fisur - vynikající ochrana proti zubnímu kazu.

Pečetění fisur, zcela bezbolestný postup, který skvěle chrání zuby vašeho dítěte před kazem. Fisury - jsou rýhy a jamky mezi hrbolky na žvýkací plošce zubu.

Vznik zubního kazu u dětí je způsoben mnoha příčinami. Za hlavní považujeme:

- dítě ještě nemůže kvalitně, s dodržením všech pravidel, pečovat o své zuby;

- prořezání prvních stálých žvýkacích (šestek) zubů je zcela bezbolestné, bez ztráty mléčných zubů, a proto si toho rodiče nevšimnou;

- stálé zuby se prořezávají se slabě mineralizovanou sklovinou, která bude dozrávat v příštích 4-5 letech;

- ve věku 6-7 let děti začínají chodit do školy, mění se režim dne a stravování (častěji jí, nemají možnost si čistit zuby po každém jídle).

Pečetění fisur se doporučujeme provést co nejdříve po prořezání dočasných a stálých zubů. To umožní správné formování skloviny a chrání ji před kazem. Po pečetění se fisury uzavřou, což usnadňuje čištění zubů dítěte a chrání je.

Léčba bez bolesti.

Počáteční stadium kazu se léčí rychle a bezbolestně. Zubní lékař provede fluoridaci zubů, která zabrání dalšímu rozvoji onemocnění. Pro léčbu povrchového kazu lékař odstraní změklé tkáně zubu a udělá výplň. Při středních nebo hlubokých kazech zubu existuje určité riziko napadení nervu, proto se občas neobejde lékař bez jeho léčení. Všechny úkony se provádějí v anestezii, takže jsou naprosto bezbolestné.