Trauma dočasného zubu. Telefon první pomoci (krizové stomatologie): 777 52 88 99.
Pokud si dítě vyrazí mléčný zub a ten úplně vypadne, nemusíte mít obavy, na jeho místě se prořezá definitivní. V případě naražení, částečného poškození dočasného zubu nemanipulujte s ním. Vložit mléčný zub zpět není možné. Jestliže se zub pohybuje – NEPOKOUŠEJTE se jej vložit na původní místo, nebo jakkoliv upravovat jeho polohu. Může to vést k poškození zárodku definitivního zubu!
Zklidněte dítě a neprodleně navštivte zubního lékaře.
Trauma definitivního zubu. Tady je všechno jinak...
Je-li zub zcela vyřazen z alveolu:
- Nejprve zkuste najít vyřazený zub.
- Držte vyřazený zub pouze za korunkovou část (nejbělejší část zubu viditelná v dutině ústní). Nedotýkejte se kořene zubu!
- Omyjte zub studenou tekoucí vodou po dobu maximálně10-15 sekund.
- Snažte se opatrně umístit zub do jeho původního místa v chrupu. Nebojte se, pokud si nemůžete zub plně vložit.
- Skousněte kousek vaty nebo gázy mezi zuby pro fixaci zubu v alveolu.
Pokud z nějakého důvodu není možné propláchnout zub a vrátit ho zpátky (nebo máte strach), je důležité vytvořit podmínky pro zachování neporušených zubních tkání do návštěvy u lékaře. Proto je nutné umístit zub do transportního prostředí, a to:
- Poproste dítě, které si vyrazilo zub, aby nasbíralo malé množství slin do sklenice a vložte do ní vyřazený zub. Při absenci nádoby poproste dítě, aby drželo zub v ústech mezi dolní čelistí a tváří, či pod jazykem.
- Jestli je to možné, dejte vyřazený zub do nádoby se studeným mlékem.
- Pokud jste v exotických zemích, lze použít KOKOSOVÉ mléko místo obyčejného.
- Neprodleně navštivte zubního lékaře.
- POZOR! Nepoužívejte vodu jako transportní médium, protože by mohlo dojít k poškození buněk zubu. Proč musíme být velmi opatrní při manipulaci s úplně vyřazeným zubem? Dotyk a také vysušení kořenu vede k zániku buněk závěsného aparátu zubu na jeho povrchu.
Z tohoto důvodu by zub neměl být mimo ústa po dlouhou dobu. Buňky na povrchu zubního kořene zůstanou životaschopné v jakémkoliv izotonickém roztoku po dlouhou dobu. Ideálními izotonickými roztoky jsou: mléko, včetně kokosového, vlastní slina pacienta, fyziologický roztok, který lze zakoupit v každé lékárně. Při umístění zubu do NEizotonického roztoku, například, do vody, může dojít k zániku buněk vyřazeného zubu v důsledku rozdílu osmotického tlaku uvnitř buněk a kapaliny, ve které je zub umístěn.
Čím dříve bude zub vrácen na své původní místo v alveolu, tím je větší šance na jeho záchranu.
Telefon první pomoci (krizové stomatologie): 777 52 88 99.